Ocean Passage Records - Sorted by Speed

| Sailing Records Home |

Route

Distance

Yacht

Date

Elapsed Time

Type

LOA

Owner

NAT

Avg. Speed

Transatlantic, Ambrose Light Tower to Lizard Point, Crewed 2925 Playstation 10-01 4d 17h 28m 6s C 125ft. Steve Fossett USA 25.78

Marseille-Carthage

458

Playstationr

5.02

22 h 9 m 56 s

C

125 feet

Steve Fossett

USA

24.38

Marseille-Carthage (monohull)

458

Grand Mistral

10.95

1 d 5 h 7 m 15 s

S

80/24.4

Marc Pajot

FRA

17.79

Chicago-Mackinac

333

Stars and Stripes

7.99

19 H 50 M 50 S

C

60/18.29

Steve Fossett

USA

17.68

Miami-New York 947 Playstation 5.01 2d 5h 55m 8s C 125 ft. Steve Fossett USA 17.54

Fastnet 

605

Playstation

3.02

1d 11h 17m 14s

C

125

Steve Fossett

USA

17.15

Round the Isle of Wight- Outright 49.65 Playstation 11.01 2h 33m 55s C 125 Steve Fossett USA 17.03

Newport, CA-Ensenada

125

Lakota

2.96

7 h 35 m 30 s

T

60/18.29

Steve Fossett

USA

16.47

Newport-Bermuda (Outright)

635

Playstation

01.00

1d 14 h 35m 53s

C

105 Ft.

Steve Fossett

USA

16.45

Round the Isle of Wight (annual race)

49.65

Dexia Eure Et Loir

6.01

3 h 8m 29 s

T

60/18.29

Francis Joyon

FRA

15.81

Long Beach- Cabo San Lucas

804

Lakota

11.95

2 d 2 h 59 m 49s

T

60/18.29

Steve Fossett

USA

15.76

Newport-Bermuda (Outright)

635

Lakota

6.99

1 d 18 h 51 S

T

60/18.29

Steve Fossett

USA

15.49

Cadiz-San Salvador (Discovery Route) 3897 Club Med 6.00 10d 14 h 54 m 43 s C 110 Ft. Grant Dalton NZL 15.3

Quebec-St. Malo

2897

Fujicolour II

7.96

7d 20h 24m 43 s

T

60/18.29

Loick Peyron

FRA

15.3

Transatlantic W to E (powered sails)2925

2925

Phocea

7.88

8 d 3 h 29 m

S

244/74.37

Bernard Tapie

FRA

14.96

Sydney-Hobart 630 Maria-Cha III 12.99 1d 18h 27m 10s S Bob Miller USA 14.84
Hong Kong-Hainan(China) 330 Beau Geste 1999 23H 13 M 32 S S 60/18.29 Karl Kwok HKG 14.21

Le Harve- Cartagena Columbia

4854

Primagaz

10.97

14 d 7 h 37 m

T

60/18.29

Laurent Bourgnon

FRA

14.13

Chicago-Mackinac (monohull)

333

Pyewacket

7.02

23 H 50 M

IMS

76

Roy Disney

USA

14.1

Brisbane Gladstone

309

Shotover

4.82

21 h 21 m 4 s

C

60/18.29

Adrian Rogers

AUS

14.05

Sydney-Gold Coast

386

Brindabella

1 d 3 h 35 m 3 s

IMS

70/21

George Snow

AUS

14

Punta del Este-Fremantle (Whitbread)

7875

Intrum Justitia

11.93

25 d 14 h 39 m 6 s

S

64/19.5

Lawrie Smith

GBR

13

Cowest-Dinard, Monohull

152

Adrien

8.02

11h 44m 12s

Open

60

Jean Luc Van Den Heede

FRA

12.96

Cadiz-Santo Damingo

4778

Jet Services V

15 d 8 h 50 m

C

75/22.86

Serge Madec

FRA

12.95

La Baule-Dakar

3500

Lada-Poch II

11 d 9 h 19 m

T

75/22.86

Loick Peyron

FRA

12.81

Marina Del Rey-Puerto Vallerta 1125 Double Bullet II 2.99 3d 16h 24m C 76/23 Bob Hanel USA 12.72

Plymouth- Newport 2 handed E to W

2800

Primagaz

9 d 8 h 5 m 20 s

T

60/18.29

Laurent Bourgnon

FRA

12.49

St Malo-Guadeloupe (Route de Rhum)

3700

Primagaz

12 d 8 h 41 m 6 s

T

60/18.29

Laurent Bourgnon

FRA

12.46

Fort Lauderdale- Southampton (WRTWR)

3818

Tokio

12 d 19 h 37 m 48s

S

64/19.5

Chris Dickson

NZL

12.41

Trans Pacific LA-Honolulu monohull

2224

Pyewacket

7 d 11 h 41 m 27s

ULDB

75/22.86

Roy Disney

USA

12.35

Around the Isle of Wight 49.65 Skandia Leopard 6.01 4h 5m 40s IMS 92 feet Mike Slade GBR 12.17
Round Gotland 335 First Hotels 8.00 1d 3h 50m 47s T 60/18.29 Magnuss Olsen SWE 12.04

Fort Lauderdale-Montego Bay

811

Lakota

2.99

2d 20h 8m 55s

T

60/18.29

Steve Fossett

U

11.93

Newport (RI)- Bermuda (biennial race)

635

Pyewacket

6.01

2d 5h 39m 22s

IMS

76

Roy Disney

USA

11.83

San Francisco-Hawaii (Solo Transpac)

2230

Lakota

7 d 22 h 38 m

T

60/18.29

Steve Fossett

USA

11.74

Transatlantic Plymouth Newport (Solo)

2800

Eure Et Loir

6.00

9 d 23 h 21 m 

T(1)

60/18.29

Francis Joyon

FRA

11.70

Auckland-Punta Del Este (WRTWR_

5914

New Zealand Endeavour

2.94

21 d 2 h 26 m 13 s

IOR

8525.91

Grand Dalton

NZL

11.68

Round the World Whitbread (5 Stops)

32939

New Zealand Endeavour

9.93-6.94

120 d 5h 9m 23s

IOR

85/25.91

Grand Dalton

NZL

11.41

Fastnet Monohull

605

Ross Field Yachting

8.99

2d 5h 8m 51s

M

80/24.83

Ross Field

NZL

11.39

Round the Isle of Wight (mono-westabaout)

49.65

Dolphin and Youth

9.93

4 h 21 m 56 s

S

64/19.05

Matthew Humphries

GRB

11.36

Cape Town- Rio 3460 Zephyrus IV 1.00 12d 16h 49m S 75/ Robert Mcneil USA 11.35
 Block Island Race 185 Boomerang 5.02 16h 20m 50s IOR 78/23.77 George Coumantaros USA 11.3

Transatlantic Plymouth Newport (Solo)

2800

Fleury Michon IX

10 d 9 h 15 m 19s

T(1)

60/18.29

Phillipe Poupon

FRA

11.23

Cape Town-Sydney (BOC)

6698

Sceta Calberson

12.94

24 d 23 h 40 m 16s

S(1)

60/18.29

Christophe Augin

FRA

11.17

Newport (RI)- Bermuda (biennial race)

635

Boomerang

6.96

2 d 9 h 31 m 50 s

IMS

78/23.77

George Coumantaros

USA

11.04

Annapolis-Newport

473

Carrerra

6.01

1d 18h 58m 12S

IMS

60/18.29

Chris Larson

USA

11.01

Bermuda-Loreinet (Two Handed)

5800

Charentes Maritime

22 d 9 h 1 m 45 s

C

66/21.42

Pierre Follenfant

FRA

10.8

Lorient-Marblehead-Halifax

360

Starlight Express II

1 d 9 h 29 m 57 s

IOR

70/21.30

Bruce Eissner

USA

10.74

La Baule-Dakar(Singlehanded Race)

3075

RMO

11d 22h 41 m 32 s

T (I)

60/18.29

Laurent Bourgnon

FRA

10.73

Cape Town-Auckland (Around Alone)

6884

Fila

2..99

27 d 5 H 24m 52s

S

60/18.29

Giovanni Soldini

ITA

10.62

Punta del Este-Newport

6000

Group Secta

23 d 14 h 11m 22 s

S (I)

60/18.29

Christophe Augin

FRA

10.60

Punta Del Este- Newport (BOC)

6000

Groupe Secta

1991

23d 14h 11m 22s

S

60/18.29

Christophe Augin

FRA

10.6

Victoria (BC)- Maui Hawaii 2308 Grand Illusion 7.00 9d 2h S 70/21 James Mcdowell USA 10.59
Sydney-Flinders Inlet 92 Bumblebee 11.99 8H 47M 52S M 62 feet John Kahlbetzer AUS 10.45

Buenos Aires-Rio de Janeiro

1200

Cisne Branco

4 d 18 h 52 m 57 s

IOR

78.9/24.40

F A Rocha Coelho

BRA

10.44

Round Britain and Ireleand (race 4 stops)

1950

Saab Turbo

7.89

7d 7h 30 m

C

75/22.86

Francois Bouchier

FRA

10.4

Salinas(Ecuador) Baltra

575

Amnesia

10.93

2d 7 h

IMS

64/19.50

Estefano Isaisase S Salam

ECU

10.29

Punta del Este-Fort Lauderdale (WRTWR)

5475

Yamaha

4.94

22 d 5 h 13 m 50s

S

64/19.5

Ross Field

NZL

10.26

Solent-Punta Del Este (WRTWR)

5938

New Zealand Endeavour

9.93

24 d 7 h 19 m 2 s

IOR

85/25.91

Grant Dalton

NZL

10.18

Auckalnd-Punta Del Este (Around Alone)

5960

Fila

1999

24d 9h 55m 53s

S

60/18.29

Giovanni Soldini

ITA

10.17

Sydney-Punta Del Este (Around Alone)

7200

Sceta Calberson

1994

29d 16h 15m 57s

S

60/18.29

Christophe Augin

FRA

10.11

St. Petersburg-Fort Lauderdale

397

Windward Passage

2.84

1d 15h 15m

IOR

73/22.25

John Rumsey

USA

10.1

Bayview-Mackinac (outright/S.hand)

259

Stressform 35

9.96

1d 2h 9 m

T

35/12

Jan Gugeon

USA

9.96

Melbroune-Hobart

408

Wild Thing

1.91

2d 0h 20m 19s

IOR

47/14.33

Grant Wharington

AUS

9.93

Bayview-Mackinac (Monohull)

259

Windquest

7.93

1d 8h 13m 1s

IMS

70/21.34

Rich/Doug Devos

USA

9.7

Punta Del Este-Charleston (Around Alone)

5751

Sceta Calberson

1995

24d 20h 17m 29s

S

60/18.29

Christophe Augin

FRA

9.65

Sydney-Punta Del Este (BOC)

7200

Generali Concorde

3.91

31d 3h 21m 14s

S(I)

60/18.29

Alain Gautier

FRA

9.63

Middle Sea Race 620 Zephyrus IV 10.00 2d 16 h 49m 57s IMS 75 Robert Mcneil USA 9.56
Port Huron-Chicago 587 Magnitude 7.00 2 d 14 h 25 m 2 s ULDB Doug Baker USA

9.40

Cowest-St. Malo, Monohull

152

Longobarda

7.96

16 h 5 m 18s

IOR

80/24.38

Mike Slade

GBR

9.35

Swiftsure Lightship Classic (Vancouver)

136

Stars and Stripes

5.97

14 h 35m 29s

C

60/18.29

Steve Fossett

USA

9.32

Round The World 4 stops (Newport S/F)

27000

Groupe Sceta

9.90-4.91

120d 22h 36m 35s

S(I)

60/18.29

Christope Auging

FRA

9.3

Sydney-Rio (BOC)

8155

Credit Agricole

1986

36d 17h 46m 53s

S

60/18.29

Phillipe Jeanot

FRA

9.25

San Diego-Manzanillo

1100

Pyewacket

1994

5d 0h 17m

IMS

80/24.38

Roy Disney

USA

9.14

Giraglia Race

293

Benbow

7.85

1d 3h 30m

IOR

66/20.12

S Recchi

ITA

8.84

Daytona Florida - Bermuda

875

Challenge America

5.91

4d 3h 50m 19s

IOR

80/24.38

Teddy Turner

USA

8.76

Japan-Guam

1300

Marishiten

12.88

6 d 4 h 10 m

ULDB

68/20.00

Hirosugu-Hash

JPN

8.7

Los Angeles-Tahiti

3600

Ticonderoga

6.64

17d 7h 58m

CCA

72/21.94

Bob Johnson

USA

8.65

Brisbane- Noumea (New Caledonia)

823

Orsa Maggiore

9.97

3d 23h 40m 26s

S

98/30

Armando Leoni

ITA

8.6

Melbourne-Osaka (2-handed)

5480

Wild Thing

3.95

26d 20h 47m 6s

S

49.5/15.1

Grant Wharington + 1

AUS

8.5

Miwisaki Japan-Victoria (Trasnpac W to E

4810

North West Spirit

7.94

23d 21h 29m

S(I)

60/18.29

John Oman

USA

8.36

Round the Islands of Hawaii

778

Boomerang

8.84

3d 22h 35m

IOR

81/24.69

Jeff Neuthberg

USA

8.23

Bermuda-Plymouth

2870

Pen Duick VI

1974

14d 20h 15m 12s

IOR

74/22.55

Eric Tabarly

FRA

8.2

Round the Isle of Wight (east)(Mono)

49.65

Adela

6.97

6h 3m 27s

S

170/52.0

George L. Lindeman

USA

8.19

Charleston-Cape Town (Around Alone)

6800

Group 4

10.98

34 d 18h 54m 44 s

S

60/18.29

Mike Golding

GBR

8.14

Rio De Jenario-Newport (BOC)

5045

Tuna Marine

1987

26d 0h 50m 20s

S

60/18.29

John Martin

RSA

8.07

TransErie(Erie to Detroit) 140 Endo 8.00 17h 43m 33s C 38 Bruce Geffen USA 7.90

San Francisco-Tahiti

3600

Yukon Jack

1995

19d 0h 31m 21s

S

50

Larry Hoffman

USA

7.88

Newport-Cape Town (Around Alone)

7049

Group Secta

9.90

37d 18h 0 m 29s

S

60/18.29

Christophe Augin

FRA

7.78

Swiftsure-Lightship Classic (monohull)

136

Cassiopeia

5.95

17h 52m 33s

IMS

72/21.94

C.Burnett&C. Booth

USA

7.61

Auckland-Fiji-Guam-Fukuoka

5500

Tobiume

4.89

30 d 3 h 8m

IOR

48/14.3

Tadatoshi Saita

JPN

7.6

Hook Race (Racine-Sturgeon Bay WI)

196

Foxfire

7.87

1d 1h 47m

S

54

Mark Westdale

USA

7.6

TransErie(Erie to Detroit) Mono Hull 140 Sagitta 8.00 18 h 25  IOR 44/13 Jon Somes USA 7.6

Plymouth-La Rochelle (W of Ushant)

355

Tahiti II

8.91

2d 0h 13m 6s

IOR

46/14.02

P Le Mauot

FRA

7.36

Annapolis-Bermuda

753

Counter-Point

6.87

4d 8h 3m

S

55/16.76

John Cane

USA

7.24

Hawaii-Tahiti

2440

Kaimiloa

1995

14d 3h 52m 51s

S

44/14

Dale Nettage

USA

7.18

Trans Superior (Sault Ste. Marie-Duluth)

338

Stripes

1991

47h 42m 40s

ULDB

70/21.3

Bill Martin

USA

7.09

Los Angeles-Osaka (Pan Pac Race)

5297

North West Spirit

6.94

32d 16h 2m 36s

S

60/18.29

John Oman

USA

6.75

Nakhodka-Muroran

437

Veter

8.89

2d 20h 42m

IOR

45/13.60

Vasilchinko

USSR

6.3

Round Britain and Ireland (Solo/Non Stop) 1989.5 Zeal 8.00 18d 13h 59m 59s S 38/11 Peter Keig IRE 4.60
Round Ireland (Solo) 708 Zeal 10.01 7 d 10 h 24 m 27 s S 38 Peter Keig IRE 3.97

Falmouth-Charleston (Singlehanded)

Fila

7.98

21d 17h 7m 20s

S

60/18.29

Giovanni Soldini

ITA

 

 

| Privacy and Security Policy | Copyright and Acceptable Use Policy | Link to this Site | Email Us |

Torresen Marine, Inc.
3003 Lake Shore Drive - Muskegon, Michigan 49441 - 231-759-8596 - 231-755-1522 (FAX)