1996 Yachting® Key West Race Week

Results for Day 4

Provided by The Torresen Sailing Page
01/18/96


division 1 class A | division 1 class B - IMS 1 | division 1 class C - PHRF 1 | division 1 class D - IMS 2 | division 1 class E - MUMM 36 | division 1 class F - PHRF 2 | division 1 class G - MUMM 30 | division 2 class A - PHRF 3 | division 2 class B - PHRF 4 | division 2 class C - PHRF 5 | division 2 class D - J/80 J/29 | division 2 class E - PHRF 6 | division 2 class F - MULTIHULLS | division 2 class G - PHRF 7 | division 3 class A - MELGES 30 | division 3 class B - MELGES 24 - the largest fleet at Key West. |



DIVISION 1
CLASS A


Boat Name                           Owner       Assoc. Club             Race 1  Race 2	Race3	Race 4
                                                                        Monday  Tuesday         Wednesday
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
WINDQUEST                           D DEVOS     Macatawa Bay YC         3       3  	2   	2	4	4	
LEADING EDGE                        E MONDRY    Baywiew YC              4	3	3	4	2	2			
CORUM WATCHES                       G WALKER                            1	2	1	1	3	1
ABRACADABRA                         J ANDREWS   NYYC                    2	1	4	3	1	3



Sail to the top of this page.

CLASS B - IMS 1


Boat Name           Type           Owner        Assoc. Club             Race 1
                                                                        Monday
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
HIGHLAND FLING      SWAN 61        C LAIDLAW    NYYC                    6	1	5	4	7	10
INFINITY            N M 49         J THOMSON    Manhasset Bay YC        5	3	2	1	5	5	
BLUE YANKEE         FARR ILC 46    B RISLEY     Chesten YC              4	4	8	6	1	2	
CAPRICORNO          FARR ILC 46    W ZIEGLER    Noroton YC              7	8	7 	8	6	4	
PINTA               J/VROL   45    W ILLBRUCK   Kieler YC               3	2	3	2	4	1
TITAN               N M 46         T HILL       Club Nautica of PR      8	6	6	7	8	7
BRIGHT STAR         N M 46         R BREEDEN    NYYC                    1	5	1	3	2	2
AQUILA              R/P 44         K KAZERSKI   Bayview YC              9	10	10	10	10	9
DRUMBEAT II         TAYLOR 47      B RENSHAW    NYYC                    10	9	9	9	9	8
IDLER               N M 45         G DAVID      NYYC                    2	7	4	5	3	6



Sail to the top of this page.

CLASS C - PHRF 1

Boat Name           Type           Owner        Assoc. Club             Race 1
                                                                        Monday 
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
PEREGRINE 	    KIWI 70   M GRAY    	Southern		8	6	6	9	11	4
EQUATION            CUSTOM 50 B ALCOTT          Bayview YC              1	1	1	1	2	1
NITEMARE            FARR 44   T NEILL           Chicago YC	2	2	3	2	1	2			
LOOK AGAIN          CUSTOM 41 L FRANK           USSA                    5	12	14	12	12	8	
FOXY                TRIPP 47  M BREMER					3	5	10	10	4	7	
BULLSEYE            N M 43    D STITT           MILWAUKEE YC		10	8	8	8	6	5
C SPRAY             N M 43    C CAMERON         NORTH STAR SC		13	10	9	13	10	6
WIRED               N M 40    S GARLAND         NYYC			4	9	7	5	7	3
TIMBALERO 2         BENETEAU53E PEREZ           CLUB NAUTICA OF PR      7	4	5	3	9	DNC	
GOLD DIGGER         J 44      J BISHOP          AMERICAN YC             6	3	2	4	5	10
VAMP                J 44      L SITAR           ATLANTIC HIGHLANDS      9	11	12	11	8	11
RAINBOW             N/A 42    B DIETRICH        ELBE YC                 11	7	4	6	DNF	12	
MATADOR             EVELYN 42 H VAQUEZ          PONTCHARTRAIN YC        12	13	11	7	3	9	
SAPPHIRE            C C 52    D MC NAMARA       BURNHAM PARK YC         14	14	13	DNC	DNC	DNC



Sail to the top of this page.

CLASS D - IMS 2

Boat Name           Type           Owner        Assoc. Club             Race 1
                                                                        Monday 
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
FATAL ATTRACTION    FARR 39 ML     G KIGER      HAMPTON YC              7	4	2	4	3	4
V MAX               FARR 39 ML     F PIPIN      CHICAGO YC              5	8	6	2	5	9
ESMERALDA           ILC 40         KEN READ     SEABORNIA YC            6	2	3	5	1	1
FLASH GORDON        FARR 43        H JAHN       CHICAGO YC              3	1	1	1	2	2
HIGH NOON           TRIPP ILC 40   A CONWAY     NYACK BOAT CLUB         -	-	-	-	-	-
VIM                 N M 39         B ALLARDICE  NYYC                    8	6	7	7	4	7
SHEERNESS           TAYLOR 41      K RODNEY     COTTAGE PARK YC         -	-	-	-	-	-
SURFACE TENSION     N M 36         M FLEMING    FALSE CREEK YC          2	3	5	2	8	6
PINBALL WIZARD      IMX 38         L ZIOLKOWSKI JOSEPH CONRAD YC        1	5	8	8	6	8
SMOKE               IMX 38         B TAYLOR     BAYVIEW YC              4	7	4	6	7	3



Sail to the top of this page.

CLASS E - MUMM 36

Boat Name           Type           Owner        Assoc. Club             Race 1
                                                                        Monday
 ------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
ATLANTIC  	    MUMM 36        G ANDREADIS	ROYAL ATHENS YC     	DNF	5	3	4	1	1	
BLUE CHIP           MUMM 36        W LOGAN      SAN FRANCISCO YC        8	4	9	7	9	9
BYBLOS PERFUMES     MUMM 36        P GAIA       YC COSTA SMARELDA       2	2	2	4	3	2	
CHUNKY MONKEY       MUMM 36        A MICHAS     NYYC                    6	8	5	11	8	8
CONSPIRACY          MUMM 36        P DUNCAN     NYYC                    3	9	8	5	6	5	
HEAT WAVE           MUMM 36        R COX        EDGARTOWN YC            10	7	5	6	4	7
IMPETUOUS           MUMM 36        P ZABETAKIS  NYYC                    7	11	10	9	10	DSQ
JAMESON             MUMM 36        T ROCHE      ROYAL IRISH             4	6	4	3	5	6
NO PROBLEM!         MUMM 36        J BRADY      WAIKIKI                 1	1	1	1	2	4
PATIENCE            MUMM 36        M LELAND     NEW BUFFALO YC          9	10	7	8	11	PMS
RADICAL DEPARTUR    MUMM 36        R MARKI      DOUGALSTON              5	3	DSQ	10	7	3



Sail to the top of this page.

CLASS F - PHRF 2

Boat Name           Type           Owner        Assoc. Club             Race 1
                                                                        Monday
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
SPIRIT              LINDSY 45      J BOYLE      COLUMBIA YC             16	16	14	9	7	10
CACHONDO            TRIPP 40       J TEIXIDOR   CLUB NAUTICO OF PR      2	3	DSQ	3	1	5		
SILENT RUNNING      J 120          N WORTH      NORFOLK YACHT & CC      12	10	7	8	15	15
WHITE TRASH         OLSON 40       G SMITH      MOBILE YC               5	1	8	2	8	7
OCCAM'S RAZOR       N M 36         R REYNOLDS   W VANCOUVER YC          10	7	9	13	5	1	
REGARDLESS          N M 40         R LYNDS                              1	5	3	5	2	2
ENCORE              TAYLOR 40      BOOS / P JONESOUTHERN YC             4	4	1	4	3	3
WOOLY BULLY         FARR 40        MARCHIDO     MUSKEGON YC             13	DSQ	15	17	14	8
CAYUSE              J 37           H HALTOM     LAKEWOOD YC             8	6	5	7	13	9	
EXPERIENCE          SOVEREL 39     J MILLER     LOS ANGELES YC          14	13	13	14	11	16
GUNSMOKE            J 35           R SCRUGGS    INNER HARBOR YC         6	2	4	1	4	6
REGARDLESS          J 35           S SCHIFFER   GULFSTREAM SC           15	12	10	16	10	13
SIROCCO V           C C 372        B FANIZZO    CHICAGO YC              17	11	12	10	17	17
ANDALE!             TRIPP 36       POINDEXTER   GALVESTON BAY           7	9	6	11	12	14	
GENUINE DRAFT       J/35           E ZITELLI    CARLYLE YC              9	14	DNF	12	9	11
HAWKEYE             J/33           G ROHRER    	LAKE NORMAN YC          11	15	11	15	16	12
                    TAYLOR 41      K RODNEY                             3	8	2	6	6	4



Sail to the top of this page.

CLASS G - MUMM 30

Boat Name           Type           Owner        Assoc. Club             Race 1
                                                                        Monday 
---------------------------------------------------------------------------------------------------------
CANNED HEAT         MUMM 30        C LAWRENCE   PORT HURON YC       	8	3	4	5	5	8
HEART               MUMM 30        M YOSHIZUKA				6	2	1	6	4	6
INSTIGATOR          MUMM 30        W LOCKWOOD   KEYPORT YC		1	5	7	7	7	3
LITIGATOR           MUMM 30        G JOHNSON				10	6	8	9	11	11
MADAM X             MUMM 30        L HARVEY     ALAMITOS BAY		3	4	6	2	8	2
NEED FOR SPEED      MUMM 30        T HARKEN     CHARLESTON YC		11	11	DNF	10	9	7
OFF THE GUAGE       MUMM 30        J LEFORT     US SAILING CENTER	2	1	2	1	2	5
RUNAWAY             MUMM 30        H BOSSET     ATLANTA HIGHLANDS       7	7	5	3	3	1
SPACE MAN SPIFF     MUMM 30        R RUHLMAN    LAKESIDE YC             9	10	10	11	6	9
SURPRISE            MUMM 30        D IRISH      STORM TRYSAIL           4	9	9	8	10	10
                    MUMM 30        F MEADOWS    YCNC                    5	8	3	6	1	4



Sail to the top of this page.

DIVISION 2
CLASS A PHRF 3

Boat Name           Type           Owner        Assoc. Club             Race 1
                                                                        Monday 
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
ABBEY NORMAL        B 32           J GALE       HOPE TOWN SC            1	2	2	2	1	1	2
BLOCKADE RUNNER     B 32           J SCOTT / B BANNAPOLIS YC            7	6	4	6	5	4	5		
BOOMERRANG          B 32           W JOHNSON    CBYC                    9	10	DNC	9	9	2	1
HOT FLASH           SR 33          M SIEDLECKI  ST PETERSBURG SA        2	3	8	3	2	3	3
CHEETAH             CHEETAH 30     C ULMER      LARCHMONT YC            10	5	1	1	3	9	14
SNAKE EYES          SR 33          T BALLARD    NAVAL ACADEMY SS        6	11	12	12	10	5	7	
THE KNIFE           FARR 31        M LATZ       NAVAL ACADEMY SS	8	DSQ	10	4	7	8	6
RISKY BUSINESS      TRIPP 33       P JONES      FISHING BAY YC		3	1	3	5	4	10	4
WHITE KNUCKLES      TRIPP 33       M HARE       LAKESHORE SC		12	DSQ	9	8	11	6	9	
EZ                  SOVEREL 33     P LOCKWOOD   BEAUFORT YC		16	12	DNF	DNC	DNC	13	10
EBOLA               SOVEREL 33     W GREGORY    GRAPEVINE SC		17	15	14	15	14	16	8
RISKY BUSINESS      HOBIE 33       M DEKOK      GULFSTREAM SC		4	4	5	7	6	11	12
SPANK ME            HOBIE 33       R PEPER      RUDDER CLUB		5	8	6	11	8	7	11
A K A               CARRERA 290    J ADAIR      FISHING BAY YC		13	7	7	13	12	14	15
FALCON              OLSEN 30       J MILLER     EAU          YC		15	13	DNF	DNC	DNC	DNC	DNC	
WILD THANG          CARRERA 290    T PODGORSKI  BAYVIEW YC		14	14	13	14	15	15	13	
TECUMSEH            11MTR          LARIVIERE    BAYVIEW YC		11	9	11	10	13	12	16



Sail to the top of this page.

CLASS B - PHRF 4

Boat Name           Type           Owner        Assoc. Club             Race 1
                                                                        Monday
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
AERA                SWAN 46        LYKIARDOPU   ROYAL YACHT SQUADRON    2	1	3	1	2	3	4	
DIANA               BENE   42      CARABETTA    DUCK ISLAND YC          1	2	1	2	1	1	1
VICTORY             J 41           V CRIBB      MIAMI                   9	4	4	5	10	10	9
BANZAI              SWAN 47        J CARNEY                             4	3	2	3	7	4	6
GUANABARA           J 41           W KLEIN      BISCAYNE BAY YC         5	10	6	4	4	5	2
POOH IV             FRERS 38       J D ITALIA   LITTLE TRAVERSE YC      6	6	7	9	8	7	8		
ELECTRA             C & C 40       A WILSON     ANNAPOLIS YC            8	5	10	6	3	2	6		
SAZERAC             SWAN 40			10	9	8	8	5	8	5
AFFINITY                                        BEVERLY YC              7	7	5	10	9	9	7
INTENTION 2         P  J 38        J AUERBACH   MIAMI YC                3	8	9	7	6	6	10
WHISPER             HUNTER 40      L BRYANT     HAMPTON YC              11	DNF	DNC	11	DNC	11	11
        



Sail to the top of this page.

CLASS C - PHRF 5

Boat Name           Type           Owner        Assoc. Club             Race 1
                                                                        Monday
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
HEAT WAVE           ADHARA 30      JACK HOLT    WICKFORD YC             6	7	7	2	3	2	2
KINDRED SPIRIT      PINNACLE  29   JACK RILLEMA MUSKEGON YC             7	6	4	6	2	6	1
FULL TILT           J 29           D SPURLOCK   MALLETS BAY YC          4	9	6	3	5	5	6
ZOO 2               G S 30         D STEFFEN    ROYAL ST LAWRENCE YC    3	4	5	4	1	3	4
HAYWIRE             Evelyn 32      D LATER      DIYC                    8	10	9	RET	DNC	12	9
HYPERCON            J 92           J GONZALES   USSA                    13	15	11	11	4	7	8	
MILLER TIME         J 92           B MILLER     PORT WORTH BOAT CLUB    12	13	14	14	13	18	DNC	
UNSUNG HEROS        J 92           HARKRIDER    ATLANTIC INLAND SC      10	5	6	10	11	PMS	5
GO                  BENETEAU 10    MCGILLEVRAY  CHARLESTON YC		2	2	12	5	8	4	7		
HUNTIN TRIP         TRIPP 26       BOST/DECKE   LAKE NORMAN YC		14	16	15	15	15	14	16
KELLY               BENETEAU 10    A CHENEY     ST PETE SA		1	1	1	1	7	1	3
LT1                 TRIPP 26       J LESLIE     LAKESIDE YC		17	DSQ	16	13	10	9	10
DIRTY DEEDS         TRIPP 26       D LANDS      HARRINGTON HARBOR SA    20	19	18	16	17	17	18
NINEWONONE          TRIPP 26       P HUNTER     ROANOKE ISLAND YC       18	12	13	12	14	15	17
SHORT TRIPP         TRIPP 26       K YOUNG      LAKESIDE YC             15	14	DNF	DNC	DNC	DNC	DNC
DIRTY RASCAL        TRIPP 26       A TOWNSLEY   CITY ISLAND YC          5	11	10	7	9	8	11
FAST  TIMES         J 27						11	3	2	9	12	10	14
JT'S BABY           J 27           C PRINCING   TAWAS BAY YC            9	8	3	8	6	13	12
PARTIOT             J 27           W MCCANN     SOUTHERN SC             16	18	17	17	18	11	13
ISLAND DOG          J 27           J VINES      INLAND SEAS SA          19	17	DNF	18	16	16	15



Sail to the top of this page.

CLASS D - J/80 AND J/29

Boat Name           Type           Owner        Assoc. Club             Race 1
                                                                        Monday
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
LIVERPOOL JARGE     J29            GLAWSON/MANIOSALT PONDS YC           6	6	7	7	6	6	5
BUCKWHEAT           J29            R WILLIS				7	5	6	6	8	7	9	
DIRTY HARRY         J29            JJ LAVIN     EAST GREENWICH YC       3	3	2	1	2	3	3
NIGHTFALL           J29            R WILLIAMS   PAMLICO SC              9	8	8	8	7	8	7
RAGAMUFFIN          J29            R HARRIS     GYA                     1	1	1	2	3	1	1
TITILLATION         J29            P ANDERSEN   FISHING BAY YC          4	4	3	3	4	4	2
HUSTLER             J29            J ESPOSITO   CITY ISLAND YC          2	2	4	4	1	2	6
FAST LANE           J29            J MCARDIE    SOUTH SHORE YC          5	DSQ	5	5	5	5	7
WOW                 J29            H BUCHANAN   CITY ISLAND YC          8	7	9	9	9	9	8



JSPOT               J80            T SMITH/L CROPONTCHARTRAIN YC        5	4	4	3	3	2	7
CHEESE BOYS         J80            B AVERY      WATCH HILL YC           8	6	5	7	6	5	5
DREAM WEAVER        J80            C WEAVER     LAKE LANIER             4	5	DSQ	4	5	3	6	
FLASH               J80            J GREENE                             7	9	8	9	8	DNF	8
HUSTLE              J80            M HALES      HORIZON YC              6	7	7	5	7	6	3
JAGUAR              J80            J JONSTONE   DOWNTOWN ATHLETIC CLUB	2	2	1	2	1	7	1
STING               J80            C COHEN      PONTCHARTRAIN YC        9	8	6	8	9	8	DNC	
FROZEN FLAMINGOS    J80            K GOTTWALD   COLUMBIA YC             3	3	3	6	4	4	4
WILD THANG          J80            T DUFFY     FORT WORTH BC           1	1	2	1	2	1	2



Sail to the top of this page.

CLASS E - PHRF 6

Boat Name           Type           Owner        Assoc. Club             Race 1
                                                                        Monday
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
COURAGEOUS         HUNTER 37      D DAGGETT    GREERS FERRY LAKE YC    	11	10	10	12	12	12	DNC
GLASS FROG          NIGTHWIND 35   J CAREY                              1	1	1	1	1	1	1
SCHOCK WAVE         WAVELENGTH     D WHELAN     EAST COAST SA           4	DSQ	5	5	5	4	3
CARAMBA             ANDREWS 27     VAN ZEE/SCHIENFER    MUSKEGON YC 3	4	2	4	7	2	2	
MY MICHAEL          BENETEAU 35    MCGONIGAL    LONG BAY SA             RET	11	9	10	11	11	DNC
RONG BAY            DEHLER 34      K MILLARD    BCYA			8	8	8	7	9	9	6		
WILLOWIND           SWAN 40        I ZASLOW     SWAN CLUB OF AMERICA	2	2	DSQ	2	6	3	9	
SYNCHRONICITY       S29.1          R STEINER    MIDGET OCEAN RACING	9	9	DNC	9	10	10	4
TYRAN DEAU          KIRBY 30       L MARTEL     LEVIS YC		6	7	3	3	2	5	10
FUN HOUSE           C C 36         M LOCKARD    MOBILE YC		7	3	4	8	4	6	5	
CAYENNE             HUNTER 35      A SANPERE    NAVAL ACADEMY SS        10	6	6	11	8	7	8	
NIGHT NURSE         J/30           S DAVIS      BELLE HAVEN             5	5	7	6	3	8	7



Sail to the top of this page.

CLASS F-MULTIHULLS

Boat Name           Type           Owner        Assoc. Club             Race 1
                                                                        Monday
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
TEAM SPLASH         STILETTO 30    K CODY       SQUAW HARBOR            4	RET	DNF	DNC	DNC	DNC	DNC	
EL CONDOR           CANDAR 40      T REEVES     LAKEWOOD YC             5	1	4	3	4	4	3
ADRENALIN RUSH      STILLETTO 30   C SCOFIELD   MARATHON YC             3	DNF	2	2	2	1	2	
SILVERHEELS         F 25C 27       L WHITE      FORT WALTON YC          1	DSQ	1	1	1	2	1
DALLIANCE           F 31           R WEBB       RIO GRANDE SC		DNC	DNC	DNC	DNC	DNC	DNC	DNC
ALLIANCE            STILETTO 27    T PALMER     SAYBILLE YC             2	DNC	3	4	3	3	4
CHAT DE LAMER       SEAWIND 26     T LAMERS     NE MULTIHULL ASSOC.     -	-	-	-	-	-	-	



Sail to the top of this page.

CLASS G-PHRF 7

Boat Name           Type           Owner        Assoc. Club             Race 1
                                                                        Monday 
---------------------------------------------------------------------------------
NORTHERN EXPOSURE   ELLIOT 25      B SHELTON    LAKE LANIER             7	8	13	7	4	1	2
PUTZ                SR 25          J PEARSON    SARNIA YC		3	2	1	3	1	3	7
TURBULENCE          EXPRESS 27     P RUSH       GRAND RIVER SC		11	14	14	14	15	10	4	
BLOOD VESSEL        B 25           B SLABECK    SAUSALITO YC		1	3	3	4	6	12	1
FORTUNE COOKIE      B 25           DEBEUKELAER  JACKSON YC		2	4	4	1	2	5	3
MIDNIGHT EXPRESS    EXPRESS 27     D GREB       SOUTHERN MARYLAND SA    8	6	6	8	5	8	5	
NOW YOU SEE ME      B 25           R PULEO				13	10	11	9	11	14	13
SCREAMING MIMI      B 25           J CADOGAN				16	15	15	13	16	16	15
HOT SHEET           EXPRESS 27     M HNATT      METEDECONK RIVER YC     9	5	5	6	8	4	9
POLAR BEAR          SCZ 27         N/E THOMAS   DULUTH KC		10	11	10	12	10	9	10
WHITE MISCHIEF      BENETEAU 32    M POOLIN     MANHATTAN YC		RET	16	16	17	17	DNC	DNC
GO FOR IT           LINDENBERG 26  D MCMULLEN   KEY WEST SC		12	12	12	11	13	11	16	
THE BEAR            WAVELENGT 24   C PENNY      PONCHARTRAIN YC         4	7	7	10	7	2	8
WINDFALL            S2 7.9         C NIELSON    RACINE YC               5	1	2	5	3	6	11
CLASS ACT           J 24           S DAVIDSON   NAVY YC PENSACOLA	15	13	DNC	16	14	15	17
EX ZUMA             J 24           M MILNES     KEY WEST SC		14	DNF	8	15	12	13	12
THE DOG HOUSE       J 24           J KEESLING   DILLON YC               6	9	9	2	9	7	6



Sail to the top of this page.

DIVISION 3
CLASS A - MELGES 30

Boat Name           Type           Owner        Assoc. Club             Race 1  Race 2
                                                                        Monday  Monday 
-----------------------------------------------------------------------------------------
                    MELGES 30      J FLANAGAN                           5       6	5	5	5	4	
ORIENT EXPRESS      MELGES 30      P TONG                               2       5	4	4	3	1
TM                  MELGES 30MEADE/SCHOSTAK/KIMEBAYVIEW YC              4	3	3	2	4	6
GRINS               MELGES 30      R ORCHARD    LAKE LANIER SC          7	7	DNF	7	7	5
FASTSHOT            MELGES 30      P NAUERT     LAKE GENEVA             6	4	6	6	6	3
LETTER OF MARQUE    MELGES 30COLOHAN/HALSTEAD   CORINTHIAN YC           3	1	2	1	1	2
TEAM CHESAPEAKE     MELGES 30      C SCOTT      ANNAPOLIS YC            1	2	1	3	2	7	
KAMIKAZE            MELGES 30      M FICHERA    PORT WASHINGTON YC      DNF	8	7	8	8	8



Sail to the top of this page.

CLASS B - MELGES 24

Boat Name           Type           Owner        Assoc. Club     Race 1
                                                                Monday
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
                    MELGES 24      D ULLMAN     BALBOA YC       2       10	2	1	1	1
VARMIT CONG         MELGES 24      R STELLE     EASTPORT YC	28	21	33	33	10	11
BIRD OF PREY        MELGES 24      D CHAPIN     SEVERN SA       10      5	1	4	25	31
BAT OUT OF HELL     MELGES 24      FISHER TRIPPEGRAND TRAVERSE Y44	47	34	34	46	44
                    MELGES 24      B HUGHES     MACATAWA BAY YC	23	51	22	38	24	12
WHAMO               MELGES 24      M SCHARC			50	23	39	41	PMS	30
                    MELGES 24      G MOORE			15	22	15	40	14	8
STINGWRAY           MELGES 24      RT WRAY      EAST YC		39	26	28	25	15	17
GOLD RUSH           MELGES 24      T SPRINGER   BYC		5	DSQ	25	18	29	24
SON OF A FISH       MELGES 24      B MCMURRAY   WHITELAKE YC	32	PMS	38	45	42	35		
NARLEY MELGES       MELGES 24      R WILKINS    COLUMBIA SC	24      7	20	14	29	5
SUN PUPPY           MELGES 24      R BAUCOM     ANNAPOLIS YC	56	39	DNF	57	52	56		
ZENDA EXPRESS       MELGES 24      A LEE        LAKE LANTER	46	37	44	56	DSQ	46
BONES               MELGES 24 B HACKWORTH M MOO RICHMOND YC	26	33	11	5	12	16
ALPHA WOLF          MELGES 24      J BAGGETT    FLORIDA YC	42	40	DSQ	37	49	45
FEVER               MELGES 24      S LUCIE			55	46	54	38	48	43
TOTALLY IRRESPONS   MELGES 24      J MATERA     WEST RIVER SC	41	24	26	51	56	36
THIEF OF THE WINDS  MELGES 24      J THOMPSON   EASTPORT YC     12	18	10	30	19	PMS
MATERIAL GIRL       MELGES 24      F POTTS      ANNAPOLIS YC	35	45	42	48	40	51
SCRAMIN'            MELGES 24      G ANDERSON   HAMPTON YC      20	2	27	31	17	34
SWINE FLEW          MELGES 24      B HORWOOD    COLUMBIA YC	51	42	55	55	55	55
AMERICAN BEAUTY     MELGES 24      K SKILBRED   CEDAR POINT YC	38	8	18	8	20	2
DURBAR              MELGES 24      J ROY        ROYAL NOVA SCOTI25	30	31	15	33	20	
AIRGASM             MELGES 24      T MC SWEENEY EDGEWATER YC    14	11	21	22	32	3
RUBY                MELGES 24      G HIGHLAND   WAYZATA YC      20	17	24	17	22	15	
CHIPPEWA            MELGES 24      D WEST       MENDOTA YC	40	54	47	49	35	25
KISMET              MELGES 24      R WHELER     ROYAL		37	25	30	23	28	29
CALIENTE            MELGES 24      J NANATOWICH CITY ISLAND	54	43	DNF	DNC	DNC	52
ABSOLUTELY          MELGES 24      L MORGAN     LAC BELLE YC	30	41	35	44	26	38
ADRENALINE          MELGES 24      W LIXFELD    ALEXANDER YC	DNC	DNC	52	52	54	48
VOODOO LOUNGE       MELGES 24      D SULLIVAN   BAHIA CORINTHIAN7	15	16	12	8	9
XTREME              MELGES 24      J HARRISON   FORT WALTON YC	48	38	49	58	53	19	
ZOO                 MELGES 24      S SISSON     MACATAWA BAY YC	22	16	32	32	21	32
STAR TACK           MELGES 24      N MAXWELL    MENDOAT YC	49	34	53	47	38	47
TRAILBLAZER         MELGES 24      C COLLINS    KING HARBOR YC	17	PMS	19	26	16	28
DON'T BE NO DRED    MELGES 24J MCDOWELL/S GRILL KING HARBOR YC  9       4	3	2	4	13
TRAUMA CENTER       MELGES 24      J JOHNS      BAYVIEW YC	31	52	37	53	31	49
REVOLUTIONARY       MELGES 24      R TAYLOR     JAMESTOWN YC	57	55	DNC	DNF	DNC	DNF
MOVING TARGET       MELGES 24      E AMONSEN    FORD YC		43	31	46	54	50	39
MR JENKINS          MELGES 24      H COLE       CORINTHIAN SEATT6	3	4	3	3	21
RISKY BUSINESS      MELGES 24      M BECK       MENTOR HARBOR	27	32	36	36	43	22
MONSOON             MELGES 24      B AYRES      NEWPORT HARBOR Y4	14	5	10	27	14
DOUBLE PUCKER       MELGES 24      D WADBROOK   SAN FRANCISCO YC52	53	50	50	45	53
USA 187             MELGES 24      B KURYLA     NYYC		DSQ	44	DSQ	43	51	37	
CALCULATED RISK     MELGES 24      P STROUP     BAYVIEW YC	45	35	43	35	41	54
STUDENT DRIVER      MELGES 24      P STEIN      INDIAN HARBORYC DNC	DNC	DNC	DNC	DNC	DNC
BOUNDER             MELGES 24      C LITTLE     ISLAND SC	19	20	14	16	39	26
MISCHIEF            MELGES 24      S RIPKEY     LAKE GENEVA YC	DNC	DNC	45	46	36	57
CASEY JONES         MELGES 24      D JESBERG    ST FRANCIS YC  	1	19	6	28	7	7
DUCTAPE             MELGES 24      S SUDDATH    RUDDER CLUB	29	9	41	21	9	40	
ATOMIC DOG          MELGES 24      B TOLLISON   MENDOTA YC	53	50	51	5	47	58
                    MELGES 24      S YOUNG      TEXAS CORINTEAN 11	6	9	11	18	33
FULL THROTTLE       MELGES 24      B PORTER     LAKE GENEVA YC	16	36	12	19	13	4
                    MELGES 24      D HAPP K MUSTEASTPORT YC     8	1	13	7	2	18
RONSTAN             MELGES 24      S WIGSEN     ST FRANCIS YC   3	28	7	13	11	6
CAPRICCIO ESPRESS   MELGES 24      T CREEHAN    BLUEWATER BAY SC47	49	48	42	44	50
CROSSFIRE HURRIC    MELGES 24      HYDE/GORWITZ MANDOTA YC	13	29	23	9	6	27	
WICKED BIT OF KIT   MELGES 24      T FREYTAG    LAKE GENEVA YC	36	13	17	27	37	41
MACH SCHNELL        MELGES 24      K HAEGER     LAKE BEULAH	34	27	29	24	34	42
QUANTUM LEAP        MELGES 24      E O SULLIVAN SAN DIEGO YC	33	48	40	29	23	23

Sail to the top of this page.



For more information about this page contact chris_vanoosterhout@torresen.com.
This page is © 1996 by Torresen Marine, Inc. All rights reserved.